Program ,,Ferie z ekonomią"

 

 

W drugim tygodniu tegorocznych ferii zimowych, w dniach od 6 do 10 lutego w naszej szkole realizowany był                                                                               Program „Ferie z ekonomią 5”.

Organizatorem Programu jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, z siedzibą w Warszawie (kod pocztowy 00-814) przy ul. Miedzianej 3A.

Głównym celem Programu było poszerzenie wiedzy ekonomicznej, kształtowanie postaw przedsiębiorczych/aktywnych i umiejętności planowania własnej ścieżki zawodowej wśród uczniów. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych prowadzonych metodami aktywizującymi przez nauczyciela Grzegorza Gereluka oraz w wycieczce do zakładu „Cykoria S.A. w Wierzchosławicach i Banku Spółdzielczego w Toruniu. W zajęciach brali udział uczniowie z klas VI i VII.

Co robiliśmy podczas zajęć?

Poznawaliśmy znaczenie pojęć ekonomicznych, takich jak popyt, podaż, cena, konkurencja, rynek, przedsiębiorca.

Odkrywaliśmy cechy osób przedsiębiorczych.

Uczyliśmy się, co to znaczy, że rynkiem rządzi popyt i podaż, bawiąc się w grę „Rynek jabłek”.

Dowiedzieliśmy się, że nasze zainteresowania prowadzą nas do zawodu, który możemy wykonywać w dorosłym życiu, np. interesując się roślinami, kiedyś możemy zostać ogrodnikiem, a pogłębiając zainteresowanie modą dojdziemy do pracy krawcowej czy projektanta mody.

Odwiedziliśmy wirtualnie lokalny rynek pracy, by poznać, jacy pracownicy są poszukiwani do pracy w naszym powiecie.

W końcu zobaczyliśmy pracę „na żywo” w sąsiadującym z naszą szkołą zakładzie „Cykoria S.A.”. Odwiedziliśmy trzy działy w zakładzie: laboratorium, produkcyjny i wyrobów gotowych. W poszczególnych miejscach kierownicy działów profesjonalnie wyjaśniali nam kolejne etapy powstawania znanych nam z kuchni „Kucharków”, galaretek, „Śnieżek” czy suszonych chipsów jabłkowych. Na końcu wycieczki zostaliśmy poczęstowani smaczną galaretką z śnieżką.

W kolejnym module programu bawiliśmy się w Barter czyli gospodarkę bez pieniędzy, poznawaliśmy system bankowy w Polsce, rolę Narodowego Banku Polskiego, jak korzystać z produktów bankowych i jak gospodarować budżetem domowym, czym jest bezpieczna e-bankowość. Wszystkiego dowiedzieliśmy się pracując w grupach i przy tym dobrze się bawiąc. Odwiedziła nas również Pani Dyrektor Banku Spółdzielczego w Gniewkowie oferując swoją pomoc w odkrywaniu tajników bankowych. Gość dostarczył nam sporej dawki wiedzy bankowej, po czym sami wykazaliśmy się swoją wiedzą biorąc udział w konkursie. Trzy osoby otrzymały nagrody w postaci plecaków.

Dopełnieniem naszej wędrówki na szlaku bankowym była wycieczka do Banku Spółdzielczego w Toruniu. Pracownica Banku pokazała nam pracę w toruńskim Banku na ulicy Lelewela i przekazała cenne wskazówki dotyczące bezpiecznej e – bankowości.

Fabryka książek” to kolejna gra, dzięki której uczyliśmy się jak funkcjonują przedsiębiorstwa, czym jest podział pracy, jej wydajność, kto chce być kierownikiem, a kto pracownikiem. Zastanawialiśmy się jakie są plusy i minusy prowadzenia działalności gospodarczej i jak ulepszać przedmioty codziennego użytku. W oparciu o przykłady naszych starszych kolegów z innych szkół, wiemy jakie mogą być pomysły na biznes.

Czym jest Pola? To bezpłatna aplikacja dostępna w sklepach Sklep Play. Instalowaliśmy ją w naszych telefonach, by po zeskanowaniu kodu kreskowego różnych produktów, dowiedzieć się, gdzie dany produkt jest produkowany oraz informacje o producencie. Dzięki temu możemy podjąć decyzję, czy kupić produkt polski czy z innego kraju.

I w końcu dobrnęliśmy do końca. Za naszą aktywność otrzymaliśmy certyfikaty, a trzy uczennice nagrody w postaci gry „Biznes po polsku”.